Mezi opozičními politiky vyvolalo rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) – podle kterého má prezident Petr Pavel jet společně s vládou na summit NATO v Ankaře – nadšení. Někdejší premiér Petr Fiala (ODS) jej označil za dobré a důležité. Předseda hnutí STAN Vít Rakušan předběžné opatření označil za nutné. Předseda SPD Tomio Okamura ve Sněmovně novinářům sdělil, že „Ústavní soud se stal vazalem pana prezidenta“. Premiér Babiš na síti X uvedl, že „nezvykle rychlé rozhodnutí“ respektuje.