V Hradištku na Nymbursku dnes lidé uctili Hrabalovu památku

Na počest stého výročí od narození spisovatele Bohumila Hrabala se dnes u jeho hrobu v Hradištku na Nymbursku sešlo asi 100 lidí. V nedalekém lesním ateliéru v Kersku potom za účasti dalších asi 200 lidí pokřtil autor Bronislav Kuba knihu s názvem Slavnosti sněženek - lidské osudy a odhalená tajemství v Hrabalově Kersku. Kniha je také o dosud žijících lidech z Kerska, kteří se stali námětem pro knižní postavy.

Netradiční náhrobek na hřbitově v Hradišťku nechal Hrabal vytvořit podle svých představ. Motivem byly jeho úvahy vyvolané knihou Raymonda Moodyho Život po životě a reprodukce obrazu Hieronyma Bosche Vize ze záhrobí. Po smrti své ženy spisovatel celý povrch hrobu zasypal oblázky, které si spolu přiváželi z dovolených.
    
Spisovatel měl v Kersku chatu, kam jezdíval odpočívat, čerpat inspiraci a psát. Křtu knihy se zúčastnila také například Anna Salačová Límanová, dcera pana Límana, který ve filmu Slavnosti sněženek vozil kozy ve fordu. "S odstupem času, když si přečtu tu knihu, vidím historky svého otce," řekla ČTK. Pan Líman podle ní opravdu kozy v autě, které v té době nebylo v Česku obvyklé, vozil. "Tatínek skutečně tu kozu naložil do toho svého amerického auta," vzpomínala. 
    
Oslavy Hrabalova stého výročí narození, které připadalo na pátek 28. března, si připomínají na Nymbursku i v dalších městech. Za přítomnosti představitelů rolí z Hrabalových zfilmovaných Postřižin byla spisovatelova památka uctěna položením kytice k Hrabalově pamětní desce v pivovaru, ve kterém žil. Na počest spisovatele vznikla i divadelní představení, naučné stezky, soutěže nebo památná místa. Pořádají se besedy, konference, výstavy a projekty mezinárodního formátu. 
    
Další knihou, která u příležitosti jeho výročí vznikla, je bibliofilie Milý Karle, což je sedm dopisů Bohumila Hrabala jeho příteli, hudebníkovi Karlu Maryskovi. Divadlo Pod Palmovkou připravuje satirickou hru o kauze nymburského gymnázia, jehož studenti odmítají pojmenování školy po slavném spisovateli. Premiéru má mít v květnu. 
    
Hrabal za své dílo získal několik českých i světových literárních cen, například za knihy Příliš hlučná samota a Obsluhoval jsem anglického krále. Ve svých dílech čerpal z životních zkušeností. Umělecky je dokázal převést do nadsázky a komických situací, objevovala se také skepse, černý humor a melancholický podtext. Spisovatel žil v pivovaru Nymburk v letech 1919 až 1947, život v něm popsal ve své knize Postřižiny. 
 
zdroj: ČTK