První česká paterčata z Milovic oslaví jeden rok

První česká paterčata z Milovic na Nymbursku oslaví 2. června první narozeniny. Oslavu budou mít doma v rodinném kruhu jen s několika nejbližšími příbuznými. Jeden dort bude rozdělen na pět dílů a v každém bude svíčka, řekla ČTK matka paterčat Alexandra Kiňová. S dětmi jí každý den kromě jejich otce pomáhá také jejich babička a dědeček, který je od malička vede k hudbě. 

Alexandra se chystá na druhou operaci s kýlou, proto musí její partner a otec dětí Antonín Kroščen od rána pomáhat místo docházení do práce. "Práci mám, radši bych teď byl v práci, aspoň bych si od toho tady na chvíli odpočinul," řekl ČTK. Rodině vypomáhají čtyři hodiny denně s domácími pracemi také dvě pečovatelky, s péčí o děti ale podle Alexandry pomáhat nemohou. Dětem se denně věnuje ještě jejich babička a dědeček. "Milují hudbu, zpívám jim a hraju na kytaru," řekl dědeček Alexandr Kiňa. Vztah dětí k hudbě potvrdilo i jejich nadšení, když v televizi uviděly a uslyšely svou oblíbenou píseň Pharrella Williamse "Happy". 
    
Občas se v živé a akční domácnosti zastaví také bratr Alexdandry, dvaadvacetiletý Petr. "Když mám volno, tak taky pomůžu, je to velké štěstí, že mají děti tak schopné rodiče a prarodiče," řekl. 
    
Když jede rodina s dětmi na kontrolu k lékaři mimo město, musí je vozit sanitka. "S dětmi musí pomáhat několik lidí, takže nás pak celkem jede třeba devět. Lékařka tvrdí, že je to unikát, jak krásně prospívají," má radost Alexandra. Děti se už s pomocí dospělých snaží chodit. "Nejlínější je Deny, ale je také nejhodnější. Kdyby byli všichni jako Deny, tak to zvládáme levou zadní," povzdechla si Alexandra. Děti nechají rodiče vyspat asi čtyři hodiny denně, což je podle nich oproti předchozím měsícům pokrok. 
    
Negativním reakcím na sociálních sítích se rodina nevyhne ani po roce od narození paterčat. "Mrzí mě, že nás hážou do jednoho pytle s ostatními Romy. Nejsme všichni stejní, někteří nechodí do práce a kradou, my jsme odlišní," řekla Alexandra. Najdou se ale lidé, kteří rodině pravidelně posílají například oblečení. "Jedna paní z Hradce nám posílá pravidelně vždy pět kousků oblečení, ještě jsem jí ani nestihla poděkovat," uvedla. Kupování oblečení je podle ní problém, často využívají charitu. "Pomohlo by nám, kdybych nám radnice třeba trochu snížila nájem, teď platíme skoro 16.000 korun měsíčně s poplatky a to je hodně těžké zvládnout," dodala. 
    
Byt je zaplněn pěticí postýlek, židliček na krmení, kočárků a dalších nezbytností v pěti provedeních. Se všemi pomocníky a šestiletým bratrem paterčat Antoniem už v něm moc prostoru nezbývá. 
    
První česká paterčata Tereza, Alex, Martin, Michael a Deniel se narodila císařským řezem 2. června 2013 v podolské nemocnici v Praze. Na porod nemocnice zdvojila všechny služby, včetně lékařských na operačním sálu, v pohotovosti byly laboratoře i služby pro případnou transfuzi. Děti se narodily v pořádku, na svět se všechny dostaly za pět minut. Šance na vznik pětičetného těhotenství spontánní cestou je jedna ku 48 milionům. Na celém světě žije 795 paterčat, z nich 134 bylo počato spontánně. 
    
Rodina milovických paterčat získala od města větší nájemní byt. Z bytu 1+1 se přestěhovala do 3+1 v panelovém domě. Po dobu tří let s domácími pracemi vypomohou dvě pečovatelky. Na jednu pečovatelku má nárok každá rodina s trojčaty a vícerčaty, druhou rodině hradí město navíc. Jednou za čtvrt roku jim město přispěje na každé dítě tisícikorunou na potřeby z drogérie a příkrmy do jejich dvou let. 
 
zdroj: ČTK