Železniční nadjezd v Poděbradech se začne stavět až po zimě

Dlouho očekávaná stavba železničního nadjezdu v Poděbradech za více než 200 milionů korun, která měla začít letos, se pravděpodobně odloží na příští rok. Prodlužuje se totiž výběrové řízení na dodavatele stavby. ČTK to dnes sdělil středočeský hejtman Josef Řihák (ČSSD). 

Původně měl být dodavatel vybrán na konci září a stavět se mělo začít ještě letos. Nyní je lhůta prodloužena do 22. října. "V ten samý den je stanovené otevírání obálek s nabídkami. Vzhledem k došlým dodatečným dotazům na výkaz výměr se zřejmě ještě lhůta pro podání nabídek prodlouží," uvedl Řihák. Stavba podle něj pravděpodobně letos nezačne právě kvůli prodloužení výběrového řízení a nemožnosti pracovat v zimním období. "Spuštění realizace v klimaticky nevhodném termínu by pro stavbu obecně znamenalo více škody, navíc je nutné na místě rekonstrukce zachovat bezpečnost a plynulost provozu, projednat výluky na železniční trati a podobně," dodal Řihák. 
    
Dotace na nadjezd z evropských fondů je zhruba 180 milionů korun, ze svého rozpočtu kraj přispěje 43 milionů, z toho deset milionů platí město Poděbrady. Na stavbu nadjezdu kraj využije peníze, které byly původně určeny na opravy několika středočeských nádraží, ze kterých sešlo. 
    
Město na nadjezd přes frekventovanou železniční trať, který spojí Mánesovu s Kouteckou ulicí, čeká už dlouho. Tento projekt byl na krajském úřadě v pořadníku jako první náhradní. Pokud by peníze z evropských fondů na nadjezd nebyly vyčerpány, hrozilo podle poděbradského starosty Ladislava Langra jejich vrácení. 
 
zdroj: ČTK