Vyjádření Autoklubu ČR k projednávané změně zákona o povolení alkoholu na cyklostezkách

Informace k dnešnímu projednávání vlády povolit cyklistům nízkou hladinu alkoholu na cyklostezkách a na silnicích nižších tříd. Změna se projednává dnes dopoledne.  

„Chci prosadit, aby lidé na vinařských stezkách a venkově mohli před jízdou na kole požít menší množství alkoholu, aniž by byli vystaveni hrozbě pokuty řádově v tisících korun.“ upřesnil Zdeněk Škromach k navrhované změně legislativy. Návrh zákona uvádí mírnou toleranci alkoholu u řidičů jízdních kol v maximální míře 0,8 promile alkoholu v krvi a zmírnění výše pokuty při přestupku požití alkoholu před či během jízdy u řidičů jízdních kol v nižší sazbě do maximální výše 500 Kč.

Zde je vyjádření Autoklubu České republiky:
"Autoklub ČR k předloženému návrhu pana senátora Škromacha trvá na svém předchozím stanovisku. Nelze upravovat takto zásadní věc pouze u jedné skupiny účastníků silničního provozu. Cyklisté i motoristé jsou shodně rovnoprávnými účastníky provozu na silnicích.
Lze se i domnívat, že úprava by mohla zvýšit riziko na silnicích 3. tříd, kde by se potkávali řidiči motorových vozidel s „0“ v krvi s cyklisty s hladinou alkoholu. Navíc, lze pochybovat, že by se ona povolená hladina dodržovala a že by cyklisté pod vlivem alkoholu neužívali i komunikace vyšších tříd", říká dopravní expert Autoklubu ČR Robert Vacek.