Více než tři desítky obcí se zapojily do Dne bez kamionů

Více než tři desítky obcí se dnes zapojily do takzvaného Dne bez kamionů, který pořádala iniciativa Stop kamionům. Aktivisté rozdávali letáky upozorňující na problémy s nadměrnou tranzitní dopravou, sbírali podpisy pod protestní petice a u obcí umístili cedule zakazující vjezd kamionům. 

"Ty zákazy jsou samozřejmě nerelevantní, je to čistě happeningová záležitost. Ale chceme, aby řidiči věděli, že dělají něco, co není dobré," řekl ČTK mluvčí iniciativy Radek Zeman. 
    
Podle něj nešlo v žádném případě o blokádu, cílem bylo upozornit na problémy s kamiony a dosáhnout toho, aby se i přepravci na věc podívali očima obyvatel postižených obcích. Aktivisté volají po zavedení mýtného i na silnicích nižších tříd. Přepravci by pak podle nich upustili od objíždění dálnic, protože by tím nic neušetřili. 
    
Centrem celé akce byla Kutná Hora, kde odpůrci nadměrné kamionové dopravy rozbili svůj hlavní stan. Důvodem bylo podle Zemana i to, že se Kutnohorští k iniciativě přihlásili jako jedni z prvních. "Nechtěli jsme také vybírat lokalitu na kraji Prahy nebo která by souvisela s Prahou. Přece jen je to celostátní problém. Přihlásily se nám obce od jižních Čech až po Orlovou v Moravskoslezském kraji, takže jsme snažili vybrat něco mimo metropoli," podotkl Zeman. 
 
zdroj: ČTK