Vesnicí roku Středočeského kraje jsou Kněžice na Nymbursku

Vítězem středočeského kola soutěže Vesnice roku se letos staly Kněžice na Nymbursku. Porotu zaujaly nejvíce ze všech 36 přihlášených obcí. Výsledky krajského kola byly dnes vyhlášeny na setkání se zástupci oceněných obcí v Srbech na Kladensku.

"Udělalo mi to obrovskou radost. Myslím si, že to je ocenění spolupráce v celé obci," řekl ČTK starosta Milan Kazda.
 
Kněžice získaly prvenství díky vyváženému rozvoji. Obec s 500 obyvateli uvedla například do provozu unikátní technologické zařízení využívající obnovitelných zdrojů energie, a stala se tak z větší části energeticky soběstačná. Jde o kotelnu na biomasu, s kotlem na slámu a štěpku, vedle níž je bioplynová stanice na zpracování odpadů. "Bioplynová stanice vyrábí elektřinu a teplo. Elektřinu dodáváme do sítě a prostřednictvím distributora k našim občanům, ale teplovody máme vlastní a teplo si dodáváme přímo," uvedl starosta.
 
Komise ocenila také bohatý spolkový a společenský život, úroveň školství a kladně ohodnotila péči o seniory, pro něž obec vybudovala domov s pečovatelskou službou. V budově je 20 malometrážních bytů, ordinace lékaře, společenský salonek a pavilon služeb.
 
Porota udělila také barevné stuhy ve vedlejších kategoriích. Modrou za společenský život získal městys Davle u Prahy, bílou za činnost mládeže Dolní Hbity na Příbramsku, oranžovou za spolupráci obce a zemědělského subjektu Vraný na Kladensku a zelenou za péči o zeleň a životní prostředí Soutice na Benešovsku.
 
Cílem soutěže je povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova. Loni byla vítězem krajského kola Čistá na Rakovnicku, předloni Kamýk nad Vltavou. Obce oceněné zlatou stuhou postupují do celostátního kola, letošní vyhlášení celostátních výsledků je plánováno na 20. září v Luhačovicích na Mezinárodním festivalu dětských folklorních souborů Písní a tancem.
 
zdroj: ČTK