Ve Středočeském kraji je zájem hlavně o nadstandardní pokoje

Středočeské nemocnice většinou nezaznamenaly velký zájem o nadstandardní služby, které mohou pacientům za příplatek nabízet od začátku loňského roku. Lidé si nejčastěji chtějí připlatit za čočky, zájem naopak příliš nemají o sádry nebo volbu operatéra. Dlouhodobě je naopak vysoký zájem o pobyt na luxusnějších pokojích, zjistila ČTK od zástupců soukromých a krajských nemocnic. 

Zavedení nadstandardů podle mluvčí mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice pouze nově nazvalo služby, které už nemocnice poskytovala a změnilo systém jejich hrazení. Nemocnice na tom prý nevydělává, protože převážná část peněz, kterou si pacient připlatí, putuje k dodavatelům zdravotnických prostředků. "Částka, která zůstává nemocnici, je minimální," uvedla Kamila Hamáčková. 

Podle mluvčí příbramské nemocnice Moniky Bouškové se zvýšil zájem o čočky, které se používají při operacích. Zájem o odlehčené dlahy je naopak srovnatelný jako dříve. V této nemocnici si však pacienti nemohou vybrat operatéra nebo porodníka a podobná situace je i v kolínské nebo mladoboleslavské nemocnici. Všechna tato zařízení spravuje kraj. 
    
"Možnost výběru porodníka nebo operatéra nemocnice nenabízí, a to proto, že u nás má každý pacient s ohledem na závažnost svého zdravotního stavu automatický nárok na nezbytně erudovaného operatéra," uvedla Boušková. "Poptávku po operatérech ani porodnících jsme v tomto smyslu nezaznamenali," sdělila mluvčí kolínské nemocnice Stanislava Kubincová. 
    
Tyto služby naopak nabízí soukromá nemocnice v Mělníku, kde loni podle mluvčí uzavřeli deset smluv o volbě porodníka a porodní asistentky. Letos byly takové smlouvy uzavřeny zatím dvě. Ceny za tyto služby jsou 5000 za porodní asistentku, 5000 stojí operatér nebo porodník a 9000 korun primář. 
    
Nemocnice se shodují na tom, že největší zájem je mezi pacienty o nadstandardní pokoje. Třeba v Klaudiánově nemocnici se za ně platí od 600 do 1000 korun denně a většinou jsou vybaveny televizí, ledničkou a toaletou s koupelnou. Největší zájem o tyto pokoje nemocnice zaznamenaly především na gynekologických, ortopedických nebo chirurgických odděleních a od pacientů, kteří mají možnost si pobyt dopředu naplánovat. 
    
Zavedení nadstandardních služeb podle nemocnic především zlepšilo informovanost pacientů, protože si mohou víc vybírat, a zároveň se tím zlepšuje kvalita nemocniční péče. "Je to jakýsi tlak na další zvyšování kvality služeb a poskytované péče," uvedl třeba ředitel mělnické nemocnice Tomáš Jedlička. 
 
zdroj: ČTK