V Poděbradech otevřeli zrekonstruovaný památník Jiřího z Poděbrad

Na poděbradském zámku byl včera slavnostně otevřen zrekonstruovaný památník krále Jiřího z Poděbrad s novou expozicí. Kromě modelu jezdecké sochy krále Jiřího tam návštěvníci najdou nové vitríny s muzejní expozicí, zaměřenou také na historii Poděbrad a okolí ve středověku, řekl ČTK ředitel Polabského muzea Jan Vinduška. V prostorách se ještě v následujících dnech chystá restaurování gotických nástěnných maleb. 

Památník krále Jiřího z Poděbrad je umístěn v prostorách druhého nádvoří poděbradského zámku, kde byla v minulosti hradní kaple. "Tato expozice prochází takovou obrovskou změnou po 50 letech. Před 50 lety se ten památník otevřel a pak někdy v 90. roce prošel jen drobnou úpravou," řekl ČTK Vinduška. Součástí rekonstrukce bude v příštích dnech i obnova fragmentů unikátních gotických výmaleb z poloviny 15. století, které byly objeveny při rekonstrukci bývalé hradní kaple v letech 1923 až 1928. "Dělala se i nová elektřina, oprava stěn, vymalování, následovat bude v nejbližších dnech restaurování gotických nástěnných maleb," řekl Vinduška. 
    
Náklady na opravy ve výši asi tří milionů korun uhradí Středočeský kraj, novou elektroinstalaci zaplatila Univerzita Karlova, které zámek patří. 
   
Dnešní otevření zrekonstruovaného památníku krále Jiřího, které doprovázely i rytířské turnaje, je jednou z akcí oslav 550. výročí mírové mise Jiřího z Poděbrad. Zúčastnili se jí také starostové a zástupci desítek českých měst, která nějakým způsobem souvisí s historickou postavou krále Jiřího. Na začátku března byl v Poděbradech vystaven originál mírové spojenecké smlouvy z roku 1464 mezi českým králem Jiřím z Poděbrad a jeho francouzským protějškem Ludvíkem XI. V polovině května přijedou do Poděbrad představitelé státu a centrum lázeňského města zaplní středověké trhy. V září pak Poděbrady budou hostit mezinárodní vědeckou konferenci o projektu Jiřího z Poděbrad. 
 
zdroj: ČTK