V Nymburku demonstrovalo asi 60 lidí kvůli zápachu

Asi 60 lidí dnes demonstrovalo na náměstí v Nmyburku kvůli údajnému toxickému zápachu, který podle nich uniká z továrny Azos. Lidé, kteří bydlí poblíž továrny, mají problémy s dýcháním a pálí je oči, řekl ČTK spoluorganizátor demonstrace Petr Novák. Podle Petra Šimáka, ředitele firmy Azos, která dělá povrchové úpravy kovů, splňuje továrna všechny potřebné limity pro svůj provoz a není jisté, že zápach uniká právě od nich.

"My ty limity plníme tak, že jsme přibližně na polovičce toho, co máme povolené, to znamená s velkou rezervou," řekl ČTK Šimák. Firma má podle něj za sebou řadu inspekcí a kontrol a žádná z nich nezjistila pochybení nebo nedostatky.
 
"Měli jsme nezávazný posudek, který zjistil, že tam jsou ještě dva průduchy, které nejsou nikde vedené, a proto se o to inspekce nezajímala a neměřila tam. Těmi nejspíš uniká ten zápach a i ten zinek," řekl ČTK Novák. Nyní se podle něj čeká na výsledky dalšího šetření.
 
Firma Azos, která v Nymburku provádí povrchové úpravy kovových dílů hlavně do automobilového průmyslu, se podle Šimáka v březnu s aktivisty dohodla, že učiní několik opatření nad rámec svých povinností. "Ta opatření byla asi za 1,5 milionu. V té době jsme bláhově očekávali, že s nimi budeme schopni nějakým způsobem komunikovat, oni na to zareagovali tak, že si dali strategii nekomunikace a nekomunikují s námi," dodal Šimák.
 
Občanský spolek Permanent, který demonstraci v Nymburku uspořádal, ve svém prohlášení uvedl, že obyvatelé bezvýsledně informovali kompetentní úřady, a proto se nakonec uchýlili k demonstraci.
 
zdroj: ČTK