V Nymburce zahájili stavbu přístaviště

I když stavební práce pod Šafaříkovým mlýnem začaly už minulé pondělí, oficiální zahájení stavby přístaviště pro osobní lodě v Nymburce se uskutečnilo o tři dny později. Přístaviště bude určeno pro kotvení větších výletních lodí. Dokončeno bude v říjnu, kdy by už měly probíhat práce i na druhém přístavišti, které bude určeno pro malá plavidla. To se bude nacházet na vodní ploše mezi hradbami a Špičkou.

Stroje nyní vrtají mikropiloty pro základy bloků, ke kterým bude během srpna ukotveno ocelové plovoucí molo. „Velkým omezením pro rekreační plavbu na Labi ve Středočeském kraji je absence veřejných přístavišť pro malá rekreační plavidla i pro osobní lodě plující s turisty. Právě začínající práce přímo v centru Nymburka vyřeší problém chybějícího přístaviště pro osobní lodě,“ řekl Lubomír Fojtů, ředitel Ředitelství vodních cest ČR, které je investorem a provozovatelem přístaviště.

Nové veřejné přístaviště osobních lodí bude tvořit ocelový plovoucí přístavní můstek o rozměrech 9 x 4 metry ukotvený ke břehu pomocí přístupové lávky dlouhé 8,5 metru a tří kotevních bloků. Kotvení je koncipováno tak, aby udrželo můstek bezpečně na místě i při povodni a nebylo ho nutné odvážet.

Pohodlný nástup do lodí umožní dvě úrovně mola. První ve výšce 90 centimetrů nad hladinou a druhá výška 1,5 metru je určená pro větší lodě. Molo bude osvětleno a zabezpečeno kamerovým systémem. Připravuje se i přípojka elektrické energie, aby lodě nemusely využívat své agregáty v době stání.

Stavební náklady ve výši necelých 11 milionů korun financuje Státní fond dopravní infrastruktury.