V Huslíku začala výstavba stanice pro handicapovaná zvířata

V Huslíku na Nymbursku dnes začala výstavba nové stanice pro handicapované živočichy, v níž by mohlo najít pomoc až 500 zraněných či nemocných zvířat zároveň. Náklady jsou 40 milionů korun, většinu zaplatí Evropská unie. Dokončení je plánováno příští rok v srpnu, sdělila ČTK Markéta Vítková z krajského úřadu. 

Nová stanice vznikne přestavbou bývalé hájenky a přestěhují se do ní zvířata ze stanice v nedalekém Pátku. Nevyhovující současné zázemí v Pátku se přemístí do nové staniční budovy s karanténou, ošetřovnou, intenzivní péčí, pooperační místností i přednáškovým sálem. Návštěvníci si budou moci zvířata prohlédnout ve výbězích a voliérách. 
    
Kraj na akci poskytl čtyři miliony korun. Ochránci zvířat na stavbu stanice u soutoku Cidliny s Labem získali evropskou dotaci, neměli ale dost peněz na spoluúčast. 
    
Nynější zařízení v Pátku zvířatům slouží od roku 1984. Nejčastějšími klienty stanice jsou ježci, ale i vodní ptáci, například labutě. Kromě okresu Nymburk působnost stanice sahá na Jičínsko, Mladoboleslavsko, Kolínsko, do okolí Českého Brodu a částečně i do Prahy. Ve Středočeském kraji jsou ještě záchranné stanice pro zraněná a handicapovaná zvířata ve Vlašimi, Voticích a Kladně. 
    
"Jsme jednou z největších stanic v republice. Hlavní naší náplní je péče o zraněné volně žijící živočichy a praktická ochrana přírody. Cílem je uzdravení a navrácení vyléčených živočichů zpět do volné přírody. Ročně naší péčí projde v průměru 1400 zvířat. Přibližně 60 procent z nich uzdravíme," uvedl zakladatel a vedoucí stanice Luboš Vaněk. 
 
zdroj: ČTK