Středočeští radní odmítli vyhlášení Národního parku Křivoklátsko

Středočeští radní odmítli vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. Nejnovějším usnesením, které přijali, politicky zaštítili předchozí stanovisko krajských úředníků i nedávno prezentovaný názor hejtmana Josefa Řiháka a jeho náměstka Marka Semeráda (oba ČSSD). Proti parku se vyslovilo devět radních, jeden nebyl přítomen a jeden se zdržel hlasování, řekl dnes Řihák novinářům. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vznik parku ale stále obhajuje a pokračuje v přípravách na jeho vyhlášení. Na vstupní náklady chce dát 50 milionů korun. 

Národní park podle MŽP zajistí ochranu přírody, zatraktivní region a zvýší zájem turistů. Návrh zákona o zřízení národního parku by měl jít za několik měsíců do vlády. Nyní je v mezirezortním připomínkovém řízení. 

Ministerstvo dnes v reakci opět připomnělo, že Rada Středočeského kraje se záměrem vyhlášení národního parku v roce 2010 souhlasila, v současnosti ho ale odmítá. "Pro MŽP se tím ale na situaci nic nemění, vyhlášení národního parku i nadále podporujeme, a to především s ohledem na mimořádnou přírodovědnou hodnotu území Křivoklátska," řekla ČTK Marta Machková z tiskového odboru ministerstva, podle níž je důležitý především souhlas obcí. 
    
Řihák je přesvědčen o tom, že současný stupeň ochrany Křivoklátska je dostatečný. Krajští úředníci podle něj nesouhlasili s vyhlášením parku už před třemi lety. Názor změnili po zásahu bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD), který vyhlášení národního parku podporoval. Poté se k parku kladně vyjádřila i rada kraje. Nakonec ale krajský odbor životního prostředí vydal nesouhlasné stanovisko. 
    
"Jsem zastáncem toho, že by měla být v těchto věcech vydávána spíš odborná stanoviska," řekl Řihák. Návrh usnesení prý radě předložil, aby bylo jasné, že nejde jen o jeho názor. Kdo se hlasování zdržel, neřekl. Uvedl pouze, že šlo o člena sociální demokracie, který byl už v minulé radě. 
    
Park by se měl rozprostírat jižně od Křivoklátu podél Berounky na 102 kilometrech čtverečních. Jeho hranice by sousedila s 19 obcemi, uvnitř parku by měla být pouze Karlova Ves. 
 
zdroj: ČTK