Středočeský kraj může z EU získat 111 mil. Kč na povodňové škody

Středočeský kraj může z fondu solidarity EU získat až 111 milionů korun na odstraňování škod po loňské červnové povodni. O peníze bude moci žádat přes 400 obcí v kraji, jež povodeň zasáhla, a obecní nebo krajské organizace. Žádosti o peníze začne krajský úřad přijímat na konci února. ČTK to dnes sdělila mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová. Povodňovými dotacemi se bude v pondělí zabývat krajská rada. Celá ČR má v unijním fondu solidarity na likvidaci povodňových škod k dispozici 411 milionů korun. 

Podle pracovního návrhu způsobu využití fondu mohou být oprávněnými žadateli také příspěvkové organizace zřízené krajem, obce či příspěvkové organizace zřízené obcemi. Celá částka musí být odeslána na účty oprávněných žadatelů, nejpozději do jednoho roku od jejich obdržení Českou republikou. Prostředky, které nebudou do stanoveného data rozděleny, budou vráceny Evropské komisi, uvedla Mertinová. 
    
Podle hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD) na krajském úřadě vznikne mezi jednotlivými odbory kvalifikovaný tým, který bude schopen v krátkém termínu dotační program vykonávat. O fondu se bude 24. února jednat také na krajském zastupitelstvu. "Za oprávněnost finančních prostředků nárokovaných z tohoto fondu budeme odpovídat my, tedy Středočeský kraj. Ověříme, že uplatňované prostředky byly využity na nezbytné výdaje, které jsou spojeny se zajišťováním základních funkcí území postiženého povodní," uvedl Řihák. 
    
Loňské červnové povodně ve středních Čechách napáchaly kraji a obcím škodu na majetku přibližně 4,18 miliardy Kč. V této částce není zahrnut soukromý majetek. Na území regionu bylo zaplaveno kolem 480 obcí a zachráněno více než 130 lidí. Evakuováno muselo být 12.200 obyvatel, sedm lidí při záplavách zemřelo. 
 
zdroj: ČTK