Stavba vodovodu pro několik obcí na Nymbursku je ohrožena

Výstavba vodovodu pro několik obcí na Nymbursku za 193 milionů korun je ohrožena. Do ledna příštího roku měl být vybrán zhotovitel zakázky, aby byly splněny podmínky pro získání dotace. Nyní už je ale jisté, že se to nestihne, řekla ČTK starostka Přerova nad Labem na Nymbursku Darina Kocsiová. Mikroregion Polabí, který zakázku vyjednal, nyní jedná se Státním fondem životního prostředí o prodloužení termínů v zakázce. 

Původně se nový vodovod měl začít stavět už letos. "Přestože už o přiznání dotace víme zhruba deset měsíců, tak se nezačne stavět v tomto roce a otázka zní, jestli se vůbec začne stavět s touto dotací," řekla ČTK Kocsisová. Podle ní je tato situace důsledkem toho, že obce neměly s Mikroregionem Polabí, který zakázku vyjednal, žádnou smlouvu. "Jsme ve složité situaci, protože do toho bylo vloženo velké úsilí a přitom to vypadá zatím nejistě," dodala starostka. 
    
Nový vodovod má sloužit obcím Přerov nad Labem, Semice a Bříství, hotový měl být do konce roku 2015. Většinu částky pokryje dotace Státního fondu životního prostředí, přibližně 60 milionů mají hradit samy obce. Přípravy ke stavbě vodovodu od začátku provázely komplikace jako nedostatky v dokumentaci nebo absence koordinátora, který by zakázku odborně vedl. 
    
Podle předsedy mikroregionu Jiřího Havelky Státní fond životního prostředí přislíbil prodloužení termínu pro přidělení dotace pod podmínkou, že budou na začátku ledna dodány dokumenty o splnění dalších podmínek, jakými jsou například vybraný koordinátor, technický dozor a další. "Pokud tyto věci doložíme a doložíme, že pracujeme na výběrovém řízení na výběr zhotovitele, tak nám ministerstvo ten termín prodlouží, takový byl příslib," řekl ČTK Havelka. Nyní se mikroregion snaží všechny potřebné položky zajistit a vypsal nové výběrové řízení na koordinátora projektu. 
    
Obce se o vybudování vodovodu snaží od roku 2005. Problém mají s kvalitou vody, která je v některých obydlích dostačující, v některých však podle starosty Bříství Pavla Šmída nestačí ani na osobní hygienu. 
 
zdroj: ČTK