Sobotka uvažuje o změně některých lídrů v ČSSD

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvažuje o změně lídrů ve městech, kde ČSSD nevyhrála komunální volby a dostala se do opozice. Po letech sociálním demokratům hrozí, že se nebudou podílet na vedení Ostravy a Brna, kde mívali tradiční voličskou základnu. Volební výsledky ve velkých městech jsou podle Sobotky neuspokojivé. Chce také diskutovat o programu ČSSD. "Je to budíček a důležitý moment pro klasické politické strany," řekl dnes v Poděbradech ČTK. 

Povolební vyjednávání v Ostravě a v Brně podle premiéra odpovídá volebním výsledkům. "Rádi bychom v příštích letech i ve městech, jako je Praha, posílili, ale musíme změnit způsob sestavování kandidátních listin, v řadě míst budeme muset vyměnit lídry, naše představitele tak, aby sociální demokracie v budoucnu mohla získávat více hlasů," řekl ČTK. 
    
Výsledky ve velkých městech podle něj pro stranu nebyly uspokojivé. Uvedl, že tam, kde ČSSD volby vyhrála, usiluje o sestavení koalice, a ve městech, kde nevyhrála, bude pracovat v opozici. "Určitě budeme také debatovat o programu, abychom reflektovali názory občanů, občanských iniciativ, aby sociální demokracie nebyla odtržena od toho, co ve skutečnosti lidi zajímá v jednotlivých místech," doplnil Sobotka. O změně tváří ve straně je podle něj potřeba přemýšlet tam, kde ČSSD volby nevyhrála a zůstala v opozici. 
    
V Ostravě, kde ČSSD skončila na druhém místě, se pracuje na vzniku čtyřkoalice ANO, hnutí Ostravak, lidovců a ODS. Lídr ČSSD Lumír Palyza ale naznačil, že pro sociální demokraty tímto koaliční vyjednávání nekončí. ČSSD na ostravské kandidátce měla dva městské radní Palyzu a Simonu Piperkovou, kteří byli před volbami spojováni s kauzou lobbisty Martina Dědice obviněného z manipulace se zakázkami dopravního podniku a městské nemocnice v Ostravě. Důvodem byl jejich četný telefonický kontakt s Dědicem, oba ale od počátku jakékoliv pochybení odmítají. 
    
Palyza dnes v reakci na Sobotkovo vyjádření uvedl, že zatím neměl možnost se se stanoviskem předsedy strany seznámit. "Určitě si myslím, že je potřeba, aby strana reagovala. Nepředjímal bych ale situaci a počkal, jak se dokončí povolební vyjednávání," řekl dnes ČTK Palyza. Podle něj až po uzavření koaličních dohod bude prostor vrátit se k výsledku voleb a udělat analýzy a závěry. Blíže se k možnému ohrožení své pozice nyní nechtěl vyjadřovat. 
    
V Brně je vítězné hnutí ANO o krok blíže k uzavření koalice s hnutím Žít Brno, KDU-ČSL a Stranou zelených. ČSSD skončilo i v Brně na druhém místě. 
 
zdroj: ČTK