Sobotka: o českém eurokomisaři se ve volbách nerozhodovalo

Ve volbách do Evropského parlamentu se podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nerozhodovalo o budoucím českém eurokomisaři. To bude věcí dalších politických jednání, řekl dnes Sobotka novinářům v Nymburce. Reagoval tak na vyjádření prezidenta Miloše Zemana, že pokud hnutí ANO vyhraje ve volbách, bude mít oprávněný pocit, že by mělo navrhovat svého komisaře. Ve volbách zvítězilo ANO před TOP 09 a ČSSD, všechny tři strany ale získaly stejný počet mandátů.

ANO na místo eurokomisaře prosazuje lídra své kandidátky Pavla Teličku. ČSSD navrhla ekonoma, exministra financí Pavla Mertlíka. Telička je těžko přijatelný pro lidovce, ti by na tuto funkci preferovali svoji končící europoslankyni Zuzanu Roithovou.
 
Sobotka podotkl, že v evropských volbách se rozhodovalo o tom, které politické strany z České republiky budou zastoupeny v Evropském parlamentu a v jaké síle. "Máme tady tři politické strany, které dostaly po čtyřech mandátech, to znamená tady není nějaký jednoznačný vítěz, který by měl automaticky na něco nárok," uvedl premiér. Navíc podle něj platí, že o eurokomisaři se rozhoduje vždy na úrovni vlády. Primárně o tom tedy podle Sobotky rozhodne dohoda sociálních demokratů, ANO a KDU-ČSL.
 
Předseda ANO Andrej Babiš dnes Českému rozhlasu řekl, že koalice bude o kandidátech na eurokomisaře jednat. Podle Babiše je i Roithová dobrým kandidátem, ale Telička má pro tento post lepší předpoklady, protože umí vyjednávat i mimo oficiální jednání. "Roithová je lepší než Mertlík, ale Telička je nejlepší," konstatoval Babiš.
 
Telička je stěží přijatelný pro lidovce. "V rámci EPP (Evropské lidové strany) bychom těžko vysvětlovali, že by měl být eurokomisařem lobbista, absolvent jedné nejmenované moskevské školy z dob Sovětského svazu. To je věc evidentní," řekl dnes novinářům v Bruselu Bělobrádek. Proti tomuto vyjádření šéfa lidovců se Pavel Telička ohradil. "Mohli by si přečíst (můj) životopis a zjistit, že jsem v Moskvě nikdy nestudoval, ale práva v Praze. Ostatně řada z nich to ví," sdělil v reakci ČTK.
 
"Já bych byl rád, kdybychom osobu budoucího eurokomisaře konzultovali také s opozičními stranami a měl by to být člověk, na kterém se shodne co nejvíce politických stran, primárně ale strany, které jsou zastoupeny ve vládě," dodal premiér.
 
zdroj: ČTK