Program pomoci s problematikou výživného bude fungovat i letos, pomůže tisícovkám rodičů

Největší program pro bezplatnou pomoc rodičům, kteří mají problém s vymáháním dlužného výživného, bude ve své činnosti pokračovat i letos. Koncept VašeVýživné.cz, který představila v minulém roce Asociace neúplných rodin, měl podle původního plánu ukončit své aktivity s přelomem roku. Kvůli stále stoupajícímu zájmu rodičů však bude pokračovat. Se službou budou navíc spolupracovat také úřady práce, ČSSZ a Policie ČR. Tyto instituce nově pomohou informovat veřejnost a zjednoduší rodičům cestu k řešení jejich problému s výživným.  

Program Vaševýživné.cz, spuštěný v únoru roku 2016 pod záštitou neziskové Asociace neúplných rodin, nabízí bezplatnou asistenci všem matkám i otcům, kterým partner neplatí výživné. Poprvé do České republiky přinesl fenomén takzvané „asistované pomoci“, která prostřednictvím proškoleného asistenta pomáhá rodičům zorientovat se v problému a najít co nejlepší řešení. Zároveň rodiče bezplatně zastupuje při komunikaci s právníkem či exekutorem a hlídá veškeré zákonné termíny.

Program nabízí možnost mediace, konzultace s psychologem proškoleným v problematice výživného, a v případě, že situace skončí vymáháním dluhu na výživném, zajišťuje takové podmínky, které by rodič sám jen těžko získal. Pomoc je bezplatná i v případě, kdy je proces vymáhání dluhu z jakýchkoli příčin neúspěšný. Pokud se dluh vymoci podaří, rodič nemusí čekat na prvotní uspokojení zákonné odměny exekutora, jak je běžné, ale již z první zaplacené částky dostane vždy alespoň část vymožené částky.

Do programu se mohou hlásit rodiče z celé republiky, jimž partner neplatí výživné. Již nyní pomáhá takřka deseti tisícům rodičů, kterým partneři v součtu dluží výživné v hodnotě kolem tři čtvrtě miliardy korun. Letos se očekává, že zájem rodičů o využití služby bude podobný.

„Asociace neúplných rodin zastupuje díky programu VašeVýživné.cz největší počet rodičů samoživitelů s problémem v oblasti výživného. To, že jsme zjednodušili rodičům jejich cestu za spravedlností, se již projevilo – podle prvních údajů loni výrazně klesl počet případů, kdy musela dluh na výživném řešit policie. Díky službám jako VašeVýživné.cz jsou mnohdy dlužníci ochotni přistoupit na řešení dohodou, nebo je rovnou zahájeno  vymáhání bez nutnosti vedení trestního řízení, které bohužel ve většině případů celou situaci jen komplikuje,“ uvádí Petr Sýkora, autor programu VašeVýživné.cz.

Činnost programu zaujala také některé státní úřady a instituce. S programem VašeVýživné.cz tak budou nově spolupracovat úřady práce, ČSSZ a Policie ČR. Právě tam podle průzkumů rodiče často chodí konzultovat svoje problémy spojené s výživným. Společným cílem je zlepšit informovanost úředníků i rodičů a vyjasnit si roli jednotlivých úřadů tak, aby se zmenšila byrokratická zátěž. Rodiče na úřadech získají základní informace o krocích, které mohou ve své životní situaci učinit, případně budou moci ohledně řešení svého problému kontaktovat přímo pracovníka asistenčního programu.

„Cesta k vyřešení celospolečenského problému s dlužným výživným vede přes vyšší informovanost jak rodičů samoživitelů, tak úřadů a institucí. Ty si musí rodiče, který k nim jde hledat pomoc, přestat přehazovat jako příslovečný horký brambor. Očekáváme, že vzájemnou spoluprací se nám podaří v letošním roce výrazně snížit dobu, kterou rodič potřebuje k nalezení nejvhodnějšího řešení, i počet návštěv jednotlivých úřadů. Našim cílem je co nejvíce ulehčit situaci rodičům, kteří ji již nyní mají velice složitou,” zakončuje Sýkora.

Kam se obrátit pro bezplatnou pomoc?

Stačí navštívit stránky www.vasevyzivne.cz, kde rodič vyplní jméno, příjmení a kontakt, následně bude kontaktován pracovníkem Asociace neúplných rodin. Případně je možné zkontaktovat asociaci telefonicky na čísle 725 293 667 a celý proces provést s asistencí. Veškeré služby Asociace jsou bezplatné a v případě vymáhání výživného platí veškeré náklady vždy dlužník. Každý krok je možné konzultovat také s psychologem a dalšími odbornými pracovníky.