Poděbradským sklárnám se daří, výsledky mají stejné jako loni

Společnosti Crystal Bohemia, nástupkyni někdejších poděbradských Skláren Bohemia, se po krachu uskupení Bohemia Crystalex Trading (BCT) stále daří. Ekonomické výsledky zůstaly na úrovni loňského roku, kdy měly sklárny zisk 40 milionů korun. Firma zaměstnala dalších deset zaměstnanců a nyní v ní pracuje 330 lidí, řekl ČTK ředitel skláren Jaroslav Seifert. Od zahájení insolvenčního řízení ve společnosti, která byla jedním z podniků BCT, uplyne pět let. 

V podniku se zastavila výroba v září 2008. Po zahájení insolvence a převzetí skláren novým majitelem výroba zhruba rok stála. "Stále musíme inovovat. Aby bylo dostatek zakázek, musí se zvyšovat produktivita práce a inovovat. Stále 90 procent vyvážíme," řekl Seifert. Firma podle něj méně vyváží do arabských zemí, které byly ještě minulý rok pro export nejdůležitější, a více se zaměřuje na USA. "Obnovil se design lehčího brusu, který jde do USA. Do USA jsme zvýšili vývoz, protože jsme nahradili arabský svět," uvedl Seifert a dodal, že každé teritorium má své zvyklosti a podle své kultury si vybírá i produkty. Veškerý zisk sklárny znovu investují do továrny, aby se vyvíjela. 
    
Sklárny Bohemia začaly fungovat v roce 1877. Během své existence několikrát přerušily provoz, poprvé kvůli dluhům v roce 1886 a během krize v 30. letech uplynulého století měla být továrna zbourána. Velká modernizace nastala v 50. letech, v roce 1993 byly sklárny privatizovány a v roce 1999 se staly součástí skupiny BCT, která je od září 2008 v insolvenčním řízení. Společnost Crystal Bohemia odkoupila podnik v roce 2009 za 61 milionů korun. 
 
zdroj: ČTK