Park vědy v Roztokách bude ve zkušebním provozu fungovat rok

Park vědy v Roztokách u Prahy bude od 19. srpna fungovat rok ve zkušebním provozu. Veškeré provozy i zařízení však budou pracovat naplno. Během tohoto období budou průběžně prováděna akustická i další měření a pokud výsledky nepřekročí povolené hodnoty, tak bude vydán kolaudační souhlas pro celý Park vědy Roztoky. ČTK to dnes řekl předseda představenstva společnosti Trigema, pod níž komplex spadá, Marcel Soural. 

Náklady na vybudování parku přesáhly 300 milionů korun, vědci v něm budou mít k dispozici výzkumná a testovací zařízení v hodnotě přes 50 milionů korun. Využijí je k vývoji ekologických, energeticky účinných a bezpečnějších motorů a jejich komponentů. 
    
Veškeré prostory v objektu, kancelářské, výzkumné a laboratorní, budou při zkušebním provozu plně využívány a začnou tam také pracovat zaměstnanci. Jejich nábor trvá už několik měsíců. "Zaměstnanci, kterých by mělo být více než sto, nastoupí v lednu roku 2015," uvedl Soural. Pracovat by tam měli převážně absolventi vysokoškolských technických oborů, případně lidé na doktorandském studiu. 
    
Vědci by se v parku měli setkávat se světovými kapacitami v různých vědeckých oborech, technologické zázemí bude k dispozici i firmám, které se zabývají strojírenstvím. Součástí projektu je i podnikatelský inkubátor. Firmy by tam měly navazovat spolupráci s vysokými školami. 
    
Park vědy se bude skládat z kanceláří, výzkumných pracovišť a laboratoří z oblasti lehkého průmyslu a byl založen ve spolupráci se Strojní fakultou ČVUT, Centrem vozidel udržitelné mobility a Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy. Nový objekt vzniká vedle už vybudovaného vědecko-technického parku, jehož výstavba za 450 milionů korun skončila před dvěma lety. Vědecko-technický park využívá Strojní fakulta ČVUT společně s podnikatelským sektorem. 
    
Ve Středočeském kraji vzniká několik dalších vědeckých center. Letos bylo zprovozněno výzkumné centrum ČVUT v bývalém areálu Poldi v Kladně. V Dolních Břežanech u Prahy vzniká laserové centrum a ve Vestci u Prahy biotechnologické a biomedicínské centrum. 
 
zdroj: ČTK