Opět deset tisíc pro prvního Středočecha, nyní už bez dohadování

I pro rok 2020 chystá kraj desetitisícový dar pro první středočeské miminko roku 2020, a již by se nemělo diskutovat o tom, komu peníze patří. Letos v lednu se tahle debata objevila: první chlapeček, Heliodor, se 1. 1. 2019 narodil v 1:23 v hořovické nemocnici – a další, Jakub, přišel na svět v porodnici Městské nemocnice v Čáslavi v 1:47. 

Nakonec dar hejtmanství pro první miminko roku připadl Kubíkovi: rodiče Heliodora totiž nejsou Středočechy; bydlí v Rokycanech v Plzeňském kraji. A i když je hořovická porodnice nejblíž, střední Čechy to už nejsou.

Pravidla udílení finančního prvnímu miminku roku hovoří jasně: peníze patří rodině děťátka narozeného v nemocničním zařízení ve Středočeském kraji jako první v pořadí v daném roce, pokud alespoň jeden z rodičů má trvalé bydliště na území středočeského regionu. Květinu, darovací smlouvu na deset tisíc korun (jde o peníze, které lze utratit pouze za potřeby pro dítě) plus dárkový balík s výbavičkou jela proto hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) v lednu předat rodičům Jakuba. Také maminka Heliodora dostala květinu a věcný dar v podobě výbavičky.

Stejná pravidla i shodná částka jsou aktuální i pro narození prvního Středočecha v roce 2020, potvrdila hejtmanka. „Pro poskytnutí desetitisícového daru je podmínkou trvalé bydliště alespoň jednoho z rodičů na území kraje,“ konstatovala. S tím, že pokud by to v případě miminka, jež ve středočeských porodnicích přijde na svět jako první, nebylo splněno, není pro krajské radní problém koupit i pro ně malý dárek.

Bydlištěm rodičů v Praze jsou novoroční dary podmíněny i v hlavním městě. Ale v metropoli dostávají již od roku 2001 prémii rodiny všech malých Pražánků narozených na Nový rok, aby se zabránilo zbytečnému „soutěžení“ porodnic o prvenství.

Foto ilustrační. Zdroj: pixabay.com