Obyvatelé Nymburka budou moci hlasovat o nové podobě náměstí

Obyvatelé Nymburka budou moci od 8. dubna hlasovat o nové podobě náměstí Přemyslovců. Nymburk chce náměstí zrekonstruovat, jeho podoba má vzejít z urbanisticko-architektonické soutěže Cena Petra Parléře. Odborná porota už vybrala tři nejlepší projekty ze 17 návrhů. Nyní se k projektům bude moci vyjádřit také veřejnost, řekl ČTK místostarosta Pavel Fojtík (Změna pro Nymburk). Rekonstrukce by měla stát maximálně 40 milionů korun, vedení města počítá se zpracováním projektové dokumentace ke zvolenému návrhu do čtyř let. 

Nymburk vystaví všechny návrhy proměny náměstí v obecním domě a na internetu. Obyvatelé Nymburka potom budou hlasovat prostřednictvím internetové aplikace, každý bude mít šest hlasů. "Ještě řešíme, že by byla možnost také hlasování na místě papírovou podobou, to jsou drobnosti, které teď chceme doladit," dodal Fojtík.
    
Projekt by měl podle radnice přehodnotit například dopravní řešení náměstí nebo rozsah a kvalitu zeleně historického jádra města. Zrekonstruované náměstí by mělo umožnit bezproblémový pohyb pěších a cyklistů a vyřešit otázku osvětlení a hluku. "Z hlediska dopravního řešení využijeme stávající diagonální propojení náměstí, nebo se přikloníme k variantě komunikací podél obvodu," uvedl místostarosta. 
    
Cena Petra Parléře je veřejně prospěšná urbanisticko-architektonická soutěž, která má přispět k obnově českých měst a obcí. Města jejím prostřednictvím získávají za výhodných podmínek návrhy na úpravu veřejných prostranství, nejrůznějších budov ve veřejné správě i jejich interiérů. "Proběhlo hlasování odborné poroty, toto bude hlasování veřejnosti a potom musí následovat rozhodnutí města, za kterou finální podobou jít," doplnil Fojtík. 
 
zdroj: ČTK