Největší věnec v České republice byl pokřtěn

Kdo častěji navštěvuje loučeňský zámek, určitě ho nepřekvapil obří adventní věnec, který každoročně pokřtí sobotu před první adventní nedělí.  

Největší adventní věnec v České republice byl registrován agenturou Dobrý den již 
v roce 2011. Obří adventní věnec má průměr 15,67 m a šířku stěn 80 cm. Při jeho výrobě byly použity dřevěné vzpěry. Na jeho přípravu je potřeba dva valníky chvojí 
a větviček smrku, thuje a tisu.

Věnec je ozdoben 240 koulemi, stovkou mašlí, 56 velkými a mnoha malými hvězdami, drobnými elektrickými žárovičkami a čtyřmi skleněnými lampami válcovitého tvaru s klasickými kostelními svíčkami sahajícími do výše 150 cm od země. První svíce rekordně velkého věnce byla zapálena 26. listopadu 2011.

Stejné datum na rozsvícení první adventní svíce připadlo letos na tuto sobotu 26. listopadu. I když počasí nebylo zrovna ideální, kolem věnce se sešlo několik desítek lidí. „Přijeli jsme letos už potřetí. Je to velmi hezká akce. A advent si to zaslouží. Měl by to být čas, při kterém se lidé postupně zklidní před nejkrásnějšími svátky v roce. Celý rok jsme v nějakém stresu. 
A my jsme si s manželem řekli, že v době adventu se nebudeme ničím stresovat a budeme navštěvovat takovéhle akce," řekla spokojená Jana Veselá z pražských Vinohrad.

V sobotu tedy byla rozsvícena první svíce na největším adventním věnci 
v republice. Další tři budou postupně rozsvícené až do Vánoc. Druhý adventní víkend se mohou děti těšit na Mikuláše, anděly a čerty, třetí adventní sobotu nabídne zámek Strom splněných přání, kam budou moci děti vložit svá tajná vánoční přání.