Na záplavových kontech je 15 milionů; pomáhají lidé, firmy, škola

Na zvláštních povodňových kontech je nyní kolem 15 milionů korun, tedy nejmíň o šest milionů víc než ve středu, zjistila ČTK u humanitárních organizací. Lidem v nouzi pomáhají lidé nejen drobnými finančními příspěvky na účet nebo pomocí dárcovských SMS, ale i firmy, které darovaly úklidové prostředky či balenou vodu nebo třeba nabízejí výhodné opravy. Pomáhají rovněž výrobci potravin, obchodní řetězce, vzdělávací instituce.

Peněžní dar ve výši jednoho milionu korun poskytla pražská Vysoká škola chemicko-technologická Kralupům nad Vltavou. Kromě toho nabízí městu bezplatné provedení analýz vody. Škola připravuje v Kralupech v bývalém mlýně vybudování vědecko-technického parku.

Občané svoji pomoc směřují neziskovým organizacím. Například Člověk v tísni shromáždil od začátku sbírky 8,1 milionu korun. Zatím nejštědřejší dárce věnoval jeden milion korun, řekl ČTK mluvčí Tomáš Urban. Zásilka s kolečky, rukavicemi, desinfekcí dnes podle něj odjela do Rudníku na Trutnovsku. Člověk v tísni operuje také v Husinci v Praze-východ či v Lužci nad Vltavou na Mělnicku nebo v Těchlovicích na Děčínsku.
 
Adra nyní eviduje finanční dary ve výši kolem 2,9 milionu korun, z toho na účtu je 1,1 milionu a přes dárcovské SMS přišlo 800.000 korun. Katolické Charitě ČR věnovali dárci 1,5 milionu, například v Berouně vydává ze skladu čistící prostředky.
 
Český červený kříž uvedl, že zatím lidé na odstranění záplavových škod darovali 1,1 milionu korun. Na záplavovém kontě Diakonie Českobratrské církve evangelické se nachází 1,5 milionu.
 
Operátoři si u dárcovských SMS (tzv. DMS) strhávají poplatek tři koruny za jednu zprávu. O jeho zrušení neuvažují. "Částka pokrývá náklady operátorů, technického agregátora a zajištění služby ze strany Fóra dárců. Od roku 2006 je navíc osvobozena od DPH. Operátoři nemají z této částky žádný zisk," uvedla Veronika Exnerová z Vodafonu. Podle Hanyho Farghaliho z Telefóniky operátor poskytl postiženým povodněmi příspěvek, který mnohonásobně převyšuje sumu poplatků za doručené DMS. V budoucnu chtějí operátoři poplatek zrušit.
 
Záplavy začaly o minulém víkendu, na facebooku nabízejí výpomoc dobrovolníci a naopak ji shánějí lidé, kterým voda poškodila domovy a majetky. Vzájemně se mohou najít například na nově zřízené stránce www.povodnovapomoc.cz, na níž je napojeno třeba i 500 skautů, kteří jsou připraveni vyrazit pomáhat. Využít je možné také informace na burze solidarity nebo na http://mamjob.cz/povodne či na dalším webu pod názvem Spojte se.
 
Pomoc nabízí Vězeňská služba ČR, která zveřejnila krizovou linku 244024333 a email krizovystab@grvs.justice.cz. Tam lze požádat o asistenci při odklízení následků záplav. Dobrovolně se k tomu přihlásilo 315 vězňů.
 
Všeobecná zdravotní pojišťovna nabízí ozdravné pobyty u moře pro své pojištěnce ze skupiny dětí ve věku od 6 až 8 let z Hřenska, Křešic (Ústecký kraj), Vestce a Křince (Středočeský kraj).
 
Pražanům, kterým velká voda poškodila majetek, nabízí pomoc Svaz Vietnamců v České republice, a to v podobě uklízecích prostředků v hodnotě 300.000 korun. V Děčíně se chce zapojit do odstraňování následků ekologická organizace Arnika.
 
Zapojili se také nezaměstnaní, stovka jich v současnosti vykonává veřejné práce v podobě odstraňování následků škod.
 
zdroj: ČTK