Na Nymbursku na Labi postaví stání pro policejní čluny

Ředitelství vodních cest (ŘVC) vybuduje na Nymbursku nová stání na Labi pro policejní čluny. Poříční policie tak bude mít v případě dalších povodní bezpečněji ukotvené čluny. ČTK to dnes řekl mluvčí ŘVC Václav Straka. Stavby by měly být dokončeny do příštího jara. 

"Čekáme na to jak na smilování, protože podmínky tady jsou dost špatné. Lodě jsou nyní na lanech, která mohou zklamat. Projekt i stavební povolení už jsou připravené," řekl ČTK vedoucí nymburské poříční policie Milan Matyásko. 
    
ŘVC chce do jara vybudovat tři vysokovodní stání v Nymburku, v Kostomlátkách na Nymbursku a na Vltavě u Veslařského ostrova v Praze. Náklady na stavby se budou podle Straky pohybovat kolem deseti milionů korun. "Tyto čluny musí být bezpečně ukotveny zejména v době povodní, aby se policisté mohli věnovat jiné činnosti, než zachraňování vlastních lodí," řekl Straka. 
    
Na středním Labi by mělo do roku 2015 vzniknout také osm nových přístavišť pro menší i hotelové lodě. Plánují se například v Mělníku, Kolíně, Poděbradech, Nymburku, Lysé nad Labem, Neratovicích nebo v Brandýse nad Labem. Náklady na stavbu jednoho přístaviště budou 15 až 20 milionů korun. 
    
Veškeré vodní stavby financuje Ředitelství vodních cest. Města zabezpečí základní infrastrukturu mimo řeku a následnou péči o všechny objekty. Radní si od nových přístavišť slibují zvýšení cestovního ruchu a kultivaci vodní turistiky po vzoru Baťova kanálu na Moravě. 
 
zdroj: ČTK