Mezi Křincem a Mcely na Nymursku opravili silnici za 25 mil. Kč

Mezi Křincem a Mcely na Nymbursku dnes otevřeli opravenou silnici. Rekonstrukce šestikilometrového úseku, která začala loni v prosinci, si vyžádala téměř 25 milionů korun. Na opravu přispěla Evropská unie, sdělila dnes ČTK mluvčí středočeského hejtmanství kraje Nicole Mertinová. 

"Na projekt jsme získali dotaci z ROP Střední Čechy 11,9 milionu korun. Zbytek platil Středočeský kraj," uvedl hejtman Miloš Petera (ČSSD). Nový povrch vozovky podle něj umožní plynulejší a bezpečnější jízdu, zlepší se komfort účastníků silničního provozu a sníží hluk. Dodavatelská firma stavbu dokončila s dvouměsíčním předstihem. Při opravách vyčistila i veškeré propustky a mostky, odstranila náletové dřeviny a natřela zábradlí. 
    
V regionu tento týden končí také práce na mostě v Borovnici na Benešovsku či rekonstrukce silnice v Červených Janovicích na Kutnohorsku. Také na tyto projekty získalo hejtmanství dotaci z EU. Neopravené silnice v regionu dlouhodobě kritizuje opozice, tristní je podle ní zejména stav mostů. ODS v minulosti tvrdila, že kraj měl na tyto akce použít více peněz z regionálního operačního programu, ale neměl na spolufinancování. 
    
Petera poukázal na to, že ve středních Čechách je nejhustší a také nejfrekventovanější síť silnic druhé a třetí třídy. "Během právě končícího období, kdy jsme mohli využívat pomoc z fondů Evropské unie prostřednictvím ROP Střední Čechy, nám tyto peníze významně pomohly zlepšit stav řady komunikací v našem regionu. Doufám, že i v novém období nám budou evropské peníze pomáhat při zlepšování stavu silnic v kraji," uvedl hejtman. 
    
Kraj také v minulosti při opravách silnic využil odložené financování, opozice za to vedení kritizovala - podle ní jde o skryté zadlužování kraje. Loni hejtmanství kvůli tomu muselo splatit půl miliardy a stejnou částku splácí i letos. 
 
zdroj: ČTK