Kupní ceny bytů ve Středočeském kraji od roku 2008 klesají

Ceny bytů ve Středočeském kraji klesly od roku 2008, kdy dosáhly na nejvyšší hodnoty, do loňska o téměř 8,7 procenta. Nejvyšší kupní ceny bytů jsou v okolí Prahy, tedy v okresech Praha-východ, Praha-západ a na Berounsku. Nejlevnější jsou naopak ve vzdálenějších okresech, jako jsou Příbramsko, Rakovnicko, Kutnohorsko nebo Mladoboleslavsko. Vyplývá to z aktuálních údajů středočeské pobočky Českého statistického úřadu (ČSÚ). 

Kupní ceny bytů ve Středočeském kraji trvale rostly od roku 2000. V roce 2008 se dostaly na nejvyšší hodnoty, kdy se za metr čtvereční bytu platilo 23.426 korun. V dalších třech letech však začaly klesat a podle posledních údajů statistiků se tato částka snížila na 21.395 korun za metr čtvereční, což bylo o 1115 korun více než je celostátní průměr. "Trh s nemovitostmi je ve Středočeském kraji, zejména v jeho centrální části, do značné míry ovlivněn hlavním městem Prahou, což má za následek, že se ceny bytů pohybují nad celorepublikovým průměrem," řekla ČTK analytička středočeské pobočky ČSÚ Jana Slavníková. 

Nejdražší kupní ceny bytů byly v okresech Praha-východ a Praha-západ, kde lidé za metr čtvereční v roce 2011 platili 28.587 a 27.772 korun. Tyto okresy byly podle statistiků zároveň po Praze a Brně nejdražší v rámci celé ČR. Třetím nejdražším okresem bylo Berounsko s cenou 23.691 korun za metr čtvereční. 
    
Nejlevněji se naopak daly byty pořídit na Příbramsku, a to za cenu 16.185 koruny za metr čtvereční. O 374 korun víc se za metr čtvereční platilo na Rakovnicku. Třetím nejlevnějším regionem pro nákup bytu bylo Kutnohorsko s cenou 17.052 korun za metr čtvereční. 
    
Ceny rodinných domů se naopak v kraji pořád mírně zvyšují. V roce 2011 byl jejich nákup podle statistiků meziročně o tři procenta dražší. Nejdražší rodinné domy byly podobně jako u bytů v okolí Prahy. "Okresy v těsné blízkosti Prahy patřily z hlediska ceny rodinných domů po hlavním městě k nejdražším v České republice," dodala Slavníková.
 
zdroj: ČTK