Jak bojovat proti a se striemi

Častým postrachem mnoha žen (i mužů) jsou strie. Tyto pajizévky vznikají popraskáním elastických vláken v kůži. Nejdříve mají červenou až fialovou barvu. Starší strie jsou bělavé, až stříbrně lesklé. Vznikají často po rychlém objemovém přírůstku, např. v těhotenství či při obezitě. Výjimkou ale nejsou ani u dětí, které vyrostly příliš rychle. Již viditelné strie nikdy stoprocentně nezmizí, ale pomocí metod estetické dermatologie včetně laserové terapie můžeme jejich vhled efektivně zmírnit. A co můžeme určitě, je snažit se jim v rámci prevence předejít.

„Někteří lidé mohou mít k jejich vzniku genetickou predispozici a strie tak vznikají bohužel spontánně.  Více než 80 % žen se pak potýká s výskytem strií v těhotenství (hlavně v období 7. a 8. měsíce). Ty se nejčastěji vyskytují na břiše, stehnech, hýždích, prsou, ale i zádech,“ říká MUDr. Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.

Prevence je základ

Proti striím je nejdůležitější bojovníkem prevence! Dodržujte proto pravidelný pitný režim a v rizikových oblastech si kůži často promazávejte, doporučují se přípravky s vitamínem E, kyselinou hyaluronovou, Aloe Vera či ricinový olej. Důležité je krémy nanášet masážními pohyby. Babské rady také často tvrdí, že zabírá i vepřové sádlo. To sice pokožku dobře promastí, ale používejte zásadně takové, které neobsahuje sůl. Nejlepší je kosmetické sádlo ve formě mastí, například s přídavkem měsíčku. Do svého jídelníčku byste také měli zařadit potraviny se zinkem, který je prevencí. Vyskytuje se například v mořských plodech, ořechách a luštěninách.  

Strie trápí i sportovce

Pokud jste fanouškem radikálních diet, které s sebou nesou velké riziko jojo efektu, a vy tak střídavě  hubnete a přibíráte, je velmi pravděpodobné, že se strie po rychlém nabrání váhy objeví také. Je tedy  důležité ztrácet na váze postupně a ideálně pod odborným dohledem. To samé platí, i pokud naopak chcete na váze přibrat. S tím mají problém především lidé, kteří chtějí rychle získat svalovou hmotu a intenzivně cvičí s velkou zátěží.  Strie tak často trápí i vrcholové sportovce.  Navštěvujete-li posilovnu, zvyšujte zátěž postupně, začínejte spíše s lehčí zátěží a vždy se dobře poraďte s trenérem. Po cvičení si kůži promasírujte mastným krémem.

„Samotné odstranění strií je relativně problematické. Existují však metody, které mohou vzhled významně zlepšit. Jednou z nejlepších je radiofrekvence nebo mikrojehličková radiofrekvence. Zarudlé a lividní strie mohou zesvětlit i pomoci cévního nebo pulzního barvivového laseru. Dobrý efekt může mít i mikroneedling se speciálními roztoky proti striím či po ošetření plazmou. Na starší strie pomůže C02 frakční laser. Pro dosažení dobrého výsledku je důležité jednotlivé metody opakovat a kombinovat,“ dodává MUDr. Lucia Mansfeldová.