Dvě středočeské obce mají nové zastupitele

V Barchovicích na Kolínsku a Okřínku na Nymbursku si lidé v sobotu zvolili nové zastupitele, protože se tam rozpadla zastupitelstva vzešlá z posledních voleb. Volby provázel velký zájem obyvatel, v Barchovicích k volebním urnám přišlo 73,65 procenta voličů, v Okřínku 76,76 procenta voličů. V obou obcích zvítězili nezávislí kandidáti. Vyplývá to z údajů webu Českého statistického úřadu www.volby.cz. 

V Barchovicích se v podstatě zopakoval výsledek z posledních komunálních voleb, které se tam uskutečnily letos v dubnu. Volby se musely opakovat, protože jeden z nezávislých zastupitelů na svojí funkci rezignoval a na ustavujícím jednání zastupitelstva odmítli složit slib dva další zastupitelé. Jednání proto bylo ukončeno pro nedostačující počet členů zastupitelstva. 
    
V nových volbách opět zvítězili nezávislí kandidáti s 61,21 procenta platných hlasů, kteří v obecním zastupitelstvu obsadí tři křesla. Konkurenční Sdružení nezávislých kandidátů pro obce Barchovice, Hryzely, Radlice získalo 38,78 procenta hlasů a dva mandáty. V obci přišlo k urnám 123 ze 167 voličů. 
    
V Okřínku na Nymbursku jeden z pěti zastupitelů kvůli neshodám ze své funkce odstoupil, zastupitelstvo se stalo neusnášeníschopným, a tak se volby konaly znovu. V nových volbách se střetlo osm nezávislých kandidátů, z nichž pět se stalo novými zastupiteli obce. Starosta Miroslav Horbas post v zastupitelstvu neobhájil. V Okřínku hlasovalo 109 ze 142 voličů. 
    
Opakované komunální volby se uskutečnily také v obcích Slunečná na Českolipsku, Stošíkovice na Louce na Znojemsku a Staňkovice na Litoměřicku. 
 
zdroj: ČTK