Dodávky tepla do středočeských měst kvůli počasí vzrostly

Dodávky tepla do středočeských měst v současné topné sezoně většinou vzrostly. Zástupci radnic i výrobci tepla to připisují chladnějšímu počasí. Odběr tepla by podle nich přitom mohl být ještě vyšší. Do statistik se totiž promítá i skutečnost, že lidé ve větší míře investují do zateplení svých domů, zjistila ČTK. 

Například Městské tepelné hospodářství Kolín, které vyrábí teplo i pro Český Brod, Kostelec nad Černými Lesy, Dobříš a Mníšek pod Brdy, v současné sezoně prodalo 330.000 gigajoulů tepla, což bylo meziročně o 10.000 více. 

"Je tam nárůst, který kopíruje počasí. Zároveň je to ale zkresleno skutečností, že nám přibyli noví zákazníci," uvedl ředitel Jan Hladík. Čísla podle něj také ovlivňuje zateplování domů. "Přestože může být chladněji, tak se třeba stane, že spotřeba klesá," podotkl. 
    
Hladík připomněl, že zatímco loni byl chladný únor, letos byl zase abnormálně studený březen. Topná sezona přitom podle ministerské vyhlášky trvá až do 31. května. "Ale je pravdou, že teď netopíme. Pokud by se ochladilo, tak zase zatopíme," dodal. 
    
Také v Mladé Boleslavi ještě topná sezona neskončila. Podle Josefa Kratochvíla z teplárny Ško-energo, která vyrábí teplo pro město i automobilku Škoda Auto, se její ukončení předpokládá v první polovině května. Oproti minulé sezoně podle něj vzrostl odběr tepla zhruba o pět procent. "Hlavně letos v březnu se oproti uplynulým dvěma sezonám zvýšila dodávka tepla o více než 20 procent," řekl Kratochvíl. 
    
Vyšší spotřebu tepla v porovnání s minulou sezonou zaznamenali také v Mělníku. "Naštěstí jsme dobře vysoutěžili cenu elektrické energie a tepla, takže vyšší náklady nejsou. Vhodnou cenou jsme vykompenzovali vyšší odběr a jsme na tom cenově stejně," uvedl starosta Ctirad Mikeš (ČSSD). 
    
Naproti tomu v Sedlčanech na Příbramsku byl odběr tepla podobný jako loni. Topná sezona tam skončila minulý týden a podle jednatele městské teplárny Václava Calty byla víceméně průměrná. "Srovnat to jde docela těžko, protože se odběrové podmínky mění, zatepluje se a podobně. Ale vychází to zhruba nastejno," uvedl Calta.
 
zdroj: ČTK