Do pivovaru v Kutné Hoře by se mohla vrátit výroba piva

Do pivovaru v Kutné Hoře, který před časem opustila skupina Heineken, by se mohla vrátit výroba piva. Radnice jedná o prodeji areálu s investorem, který nedávno obnovil výrobu v pivovaru v Břeclavi. ČTK to dnes řekl starosta Martin Starý (Kutnohorská změna). 

"Ze začátku uvažují o 30.000 až 40.000 hektolitrech, cílový výstav maximálně do deseti let by měl být asi 100.000 hektolitrů," uvedl starosta. Pivovar v minulosti vařil kolem 200.000 hektolitrů piva, v posledních letech však byla výroba v útlumu. 
    
Zatím mají obě strany za sebou první informativní schůzku. "Seznamovali jsme se s myšlenkou a ideovým záměrem, který naplnili v Břeclavi," řekl Starý. Další setkání spojené s prohlídkou je plánováno v polovině prosince. O ceně podle něj radnice zatím nejednala. Takovému jednání by podle starosty musel předcházet odhad. 
    
Kromě výroby piva chce investor areál přizpůsobit i jiným účelům, například k ubytování. Počítá se také se zachováním kulturních a společenských akcí. V případné smlouvě by podle Starého měly být stanoveny takové podmínky, aby se mohla naplnit idea architekta Davida Vávry, který v minulosti zpracoval studii přestavby pivovaru. 
    
Heineken v Kutné Hoře v polovině roku 2009 ukončil výrobu, protože se mu pivo Dačický vařit v pivovaru nevyplatilo, a přesunul ji do Velkého Března. Město od té doby pro areál hledalo využití. 
    
O koupi části areálu se nedávno zajímal Josef Viktora, bratranec a jmenovec současného místostarosty za ANO. Bývalý starosta a nynější opoziční zastupitel Ivo Šanc (Šance pro Kutnou Horu) v této souvislosti upozornil na možný střet zájmů. "Já bych se neodvážil cokoliv prodávat bratranci," namítl. Podle Starého ale z této možnosti sešlo a i Viktora přestal mít o koupi zájem. Pro město je výhodnější prodat areál jako celek. 
 
zdroj: ČTK