Developer chce dokončit obchvat Dobrovíze do léta 2016

Developerská společnost Panattoni, která v Dobrovízi u Prahy připravuje stavbu distribučního centra firmy Amazon, se v upraveném dodatku smlouvy o spolupráci s obcí chce zavázat k dokončení jejího obchvatu do léta 2016. Zohlednila tak částečně připomínky zastupitelů, které vznesli na minulém projednání dodatků na konci dubna. Zastupitelé by upravenou verzi měli dostat ještě tento týden. ČTK to řekl ředitel developerské společnosti Panattoni Pavel Sovička. Dodatky zastupitelé ještě musí schválit.

Developer bude snažit dohodnout se zastupiteli na kompromisu, protože původně navrhovaný termín pro dostavbu obchvatu počítal s tím, že distribuční centrum začne fungovat už letos, nakonec by jeho provoz měl být spuštěn příští rok v létě. "Proto jsme v první verzi dodatku navrhovali nejzazší termín pro dokončení obchvatu na konec roku 2016, analogicky podle původní dohody. Nyní navrhujeme kompromis, a to polovinu roku 2016," řekl ČTK Sovička. Obchvat by měl být hotový dříve, ale pro případ, že by se protáhlo jednání s úřady, chtěl mít ředitel podle svých slov rezervu.
 
Podepsání dodatku ke smlouvě o spolupráci může také ještě zdržet projekt stavby nové čistírny odpadních vod, kterou se Panattoni chystá postavit. Některým obyvatelům se nelíbí její poloha nedaleko obytné zástavby. Zastupitelé Dobrovíze se v příštích dnech budou seznamovat s novým zněním dodatku smlouvy i projektem čistírny.
 
Podobu smlouvy o spolupráci schválili zastupitelé v únoru, podepisovat ji budou zároveň s dodatkem, který však musí nejdříve schválit. Další příležitost k tomu budou mít na příštím zasedání, které se uskuteční v druhé polovině května. "Uvidíme, co na to zastupitelstvo, je to spíše optimistický náhled, že by to bylo podepsáno hned," řekl ČTK Starosta Dobrovíze Martin Šafr.
 
Výstavba haly pro Amazon o rozloze 95.000 metrů čtverečních by měla začít, jakmile společnost získá stavební povolení. Ještě musí proběhnout územní řízení, které umožní stavbu halu v požadované velikosti, protože původní územní řízení bylo určené pro rozlohu 91.000 metrů čtverečních. Práci by zde mělo najít zhruba 1500 lidí, v předvánoční špičce až dvojnásobek. Otevřené by mělo být do konce léta 2015.
 
Podobné distribuční centrum by mělo vzniknout také v Brně v průmyslové zóně Černovická. Ačkoliv se Amazon na začátku dubna vyjádřil, že s jeho stavbou už nepočítá, budou na příštím zasedání brněnští zastupitelé schvalovat aktualizaci územního plánu, která by stavbu umožnila. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) minulý týden řekl, že očekává jasné stanovisko amerického internetového obchodu Amazon, zda chce nadále postavit sklad v Brně, za jeden až dva měsíce.
 
Amazon je největším a jedním z nejstarších internetových obchodů na světě. Jeff Bezos firmu založil v roce 1994 a stále ji vede. Svou činnost na internetu Amazon zahájil v červenci 1995 a nyní zaměstnává po celém světě 97.000 lidí.
 
zdroj: ČTK