Češi žijí ve zdraví do 62 let a Češky do 64, doba se prodlužuje

V Česku se neprodlužuje postupně jen život, ale také jeho část, kterou lidé prožijí ve zdraví. Čeští muži mohou bez zdravotních omezení žít v průměru něco přes 62 let a české ženy téměř do 64 let. V roce 2007 to u Čechů bylo přibližně o rok méně a u Češek zhruba o čtyři měsíce méně. Zdravotní problémy tak provázejí zhruba poslední pětinu života. Vyplývá to z údajů, které letos zveřejnil Eurostat.

Česko postupně stárne a seniorů přibývá. Podle aktuální demografické projekce Českého statistického úřadu se život v Česku bude nadále prodlužovat. Nyní se mohou ženy dožít skoro 81 let a muži 75 let. Na konci století by to mělo být zhruba o deset let víc. V roce 2007 měli muži šanci žít do 73,7 roku a ženy do 79,9 roku. Podstatné je vedle prodlužování života i to, aby se protahoval také časový úsek, který lidé stráví bez zdravotních obtíží.

V Česku se postupně posouvá věková hranice pro nástup do důchodu a lidé musí pracovat déle. Muži by tak nyní měli chodit do penze v necelých 63 letech a ženy podle počtu dětí o něco dřív.

Podle odborníků za rostoucí kvalitou života je mimo jiné měnící se přístup lidí k vlastnímu zdraví, změna životního stylu, lepší potraviny i rozvoj medicíny. Češky měly v roce 2007 šanci žít ve zdraví do 63,3 roku. V roce 2011 to bylo 63,6 roku. V roce 2010 sice věk vyskočil na 64,5 roku, pak ale spadl. Tento výkyv se objevil i v jiných státech. Muži v roce 2007 mohli žít bez zdravotních omezení do 61,4 roku, předloni to bylo do 62,2 roku.

I když Češky zůstávají zdravé výrazně déle než třeba Slovenky, Lotyšky či Maďarky, zdravotní obtíže se u nich objeví mnohem dřív než u žen z Norska, Švédska či Malty. Ty si užívají života ve zdraví do sedmdesátky. Podobné je to i u mužů.

Pokud se lidé ve zdraví dožili 65 let, mívají před sebou podle údajů Eurostatu pak ještě několik dalších let zdravého života. V roce 2007 čekalo české pětašedesátnice průměrně zhruba 8,4 roku bez omezení. V roce 2011 to bylo už 8,7 roku. Čeští pětašedesátníci měli před sebou v roce 2007 v průměru ještě 8,1 roku zdravého života, předloni pak 8,4 roku.

Autor: ČTK