Basketbalisté z bezpečnostních důvodů nejedou do Izraele

Čeští basketbalisté musí kvůli situaci v Izraeli narychlo měnit plán přípravy. Původně měli tento týden sehrát přípravný turnaj v Tel Avivu, organizátoři se však z bezpečnostních důvodů rozhodli turnaj přesunout z Izraele do Moskvy.

Hlavním důvodem je ozbrojený konflikt v Pásmu Gazy, kde izraelská armáda zasahuje proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamas. Naopak Palestinci raketami ostřelují izraelské území. Proto basketbalisté nakonec do Izraele neodcestují a vydají se směr Rusko. Jde tak o kuriózní situaci, protože už dříve se turnaj přesouval z ekonomických důvodů právě z Ruska do Izraele, nyní putuje opačným směrem.
 
"Na základě bezpečnostních rizik, která panují v Izraeli, jsme se rozhodli do Tel Avivu v pondělí neodcestovat a turnaje se nezúčastnit. Nikdo z realizačního týmu ani České basketbalové federace nemůže nést riziko spojené s ostřelováním daného území raketami Hamasu. A to i přesto, že jsme byli z několika zdrojů ubezpečeni, že život v Tel Avivu se nezastavil a riziko není tak velké, jak média informují," popsal manažer národního týmu Michael Šob.
 
Nejvíce to mrzí nového trenéra národního týmu Izraelce Ronena Ginzburga, který tak přijde o návrat do vlasti. "Samozřejmě mě to mrzí, ale chápu, že z toho lidé mají obavy. My Izraelci jsme na to zvyklí a víme, že je větší pravděpodobnost, že v Praze zemřete při autonehodě, než že vás v Tel Avivu zasáhne raketa," řekl Ginzburg, který v Česku žije již osmým rokem, ale v Izraeli má stále rodinu.
 
Hráči uvítali, že se mění dějiště turnaje. "Musím říct, že bylo nepříjemné vědět o tom, že máme cestovat na území, kde probíhají válečné boje," připouští Welsch. "Takže se nám ulevilo, ale bylo to jen krátkodobé, než jsme se dozvěděli, že na rusko-ukrajinských hranicích bylo sestřeleno civilní letadlo. Takže teď vlastně nevím, jestli to byla výhra," dodal.
 
Narychlo měnit dějiště turnaje bylo organizačně náročné. "Došlo k dohodě a turnaj se přesune v rekordním čase do Moskvy. Nyní intenzivně pracujeme na vyřízení všech potřebných formalit, abychom tam mohli ve středu odletět," řekl Šob, který musí řešit víza, ubytování či letenky. I proto nyní není s týmem na soustředění v Poděbradech.
 
Češi se na turnaji utkají od čtvrtka do soboty s ruskou reprezentací, ruským B-týmem a Izraelem. Po návratu už budou finišovat s přípravou na kvalifikaci o mistrovství, která začíná 10. srpna. Ještě předtím je čeká dvojitá generálka s Nizozemskem.
 
zdroj: ČTK