7 000 těžkých osudů, 76 z Nymburska. Rodinám s vážným onemocněním pomáhají lidé po celé ČR

Vážné onemocnění dítěte či nečekaná onkologická diagnóza změní život od základů. K velké psychické zátěži a strachu o zdraví svých blízkých se přidávají i problémy finanční. A v tu chvíli podávají pomocnou ruku desetitisíce dárců po celé České republice, kteří již osmým rokem rodinám pomáhají prostřednictvím nadace Dobrý anděl.

„Od vzniku nadace v roce 2011 Dobří andělé pomohli už 7000 rodinám, 76 pochází z Nymburska. Aktuálně příspěvky každý měsíc rozdělujeme mezi více než 3,5 tisíce rodin, které zasáhla vážná nemoc,“ vysvětluje Šárka Procházková, ředitelka nadace. „U většiny rodin nemůže jeden z rodičů docházet do zaměstnání - ať už kvůli tomu, že onemocněl on sám, nebo kvůli péči o nemocné dítě. Pravidelná finanční podpora rodinám částečně umožňuje pokrýt chybějící příjem i náklady spojené s léčbou – speciální stravu, zdravotní pomůcky, doplňky stravy, rehabilitace, ale také například dopravu do nemocnice,“ dodává. Veškeré příspěvky dárců nadace odevzdává do posledního haléře rodinám.

Pomoc Dobrých andělů rodině z Nymburska nabídli v nemocnici

Paní Hana vychovává svého syna Pavlíka sama. Společně bydlí s prarodiči v rodinném domku ve Velenici. V dubnu letošního roku, dva týdny po oslavě Pavlíkových třetích narozenin, se dozvěděla špatnou zprávu. „Začalo to úplně nevinou tříletou prohlídkou u dětského doktora, kterému se Pavlík nelíbil kvůli tomu, jak byl bledý. Doporučil nám odběr krve. Z něj mu lékaři diagnostikovali leukémii,“ vzpomíná Hana. Od té doby cestuje malý chlapec se svou maminkou mezi nemocnicí a domovem. Dojíždí na plánované hospitalizace, kde mu lékaři podávají chemoterapii. Léčba by měla trvat dva roky. „Pavlík zvládá léčbu dobře, občas se vyskytne nějaká teplota nebo bolavá pusinka s afty, ale to k tomu bohužel patří. S tím se však pojí i jeho náladovost, občasné nechutenství, nevolnost a oslabená imunita. Nosí roušku, má speciální nízkobakteriální stravu, nemůže do kolektivu, cestovat městskou hromadnou dopravou, denně uklízíme s dezinfekčními přípravky,“ vysvětluje Hana, co vše obnáší léčba.

První rok léčby je nejtěžší, následně nastupuje udržovací fáze léčby a pacientům je podávána ve většině případu chemoterapie už ne nitrožilně, ale v tabletkách. Režim celé rodiny se díky tomu o trochu zvolní. „Zatím žijeme v takové částečné izolaci, těšíme se, až bude lépe. Být doma tak dlouho je pro všechny těžké,“ dodává Hana, která je povoláním pošťačka. Do své práce se chtěla letos po ukončení rodičovské vrátit, to však samozřejmě nebylo možné. V nemocnici rodině nabídli pomoc Dobrých andělů. „Všem bychom tímto chtěli poděkovat. Od Dobrých andělů je hezké, že pomáhají lidem, kteří to potřebují, protože pro většinu z nás je to veliká úleva. Příspěvky plynou na častou dopravu do pražské nemocnice, nízkobakteriální stravu, doplatky na léky, vitamíny a občas i na hračku či jinou radost pro Pavlíka,“ říká Hana. Dobří andělé rodině budou pomáhat ještě téměř dva roky, protože i po ukončení léčby určitou dobu trvá, než pacientům zesílí imunita a mohou se vrátit zpět do běžného života.

Každý měsíc dalších 100 rodin

Nadace Dobrý anděl přijme průměrně 107 nových rodin měsíčně. Rodinám pomoc Dobrých andělů doporučují lékaři, sociální pracovníci, ale i lidé z jejich okolí. Hlavní podmínkou pro přijetí je fakt, že se jedná o rodinu s nezaopatřenými dětmi, v níž se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním, nebo kde dítě trpí jinou vážnou nemocí. Žádost, kterou rodina vyplňuje, musí vždy potvrdit lékař. Přijetí do systému pomoci, a tedy i odeslání příspěvku, pak trvá pouhých pár dnů. „Snažíme se vše co nejvíce urychlit tak, abychom mohli rodině hned první pracovní den měsíce následujícího po podání žádosti, poslat první příspěvek,“ vysvětluje Šárka Procházková a dodává: „Čím dříve začneme pomáhat, tím více rodině můžeme v těžké situaci ulehčit.“